Czym zastąpić mięso w diecie ?

 

 

Ten artykuł nie jest tylko dla weganów, ale bardziej dla osób które deklarują chęć ograniczenia mięsa w swojej diecie (fleksitarianizm). Sama wpisuje się w te statystyki

Powodów, dla których ludzie rezygnują/ograniczają mięso jest parę. Do najczęstszych należą względy etyczne, zdrowotne oraz dostępność.

Dziś statystycznie mięsa jemy za dużo (kiedyś mięso było jedzone okazjonalnie, dziś nawet 5 razy na dzień). Za ograniczeniem ilości zjadanego mięsa przemawia hodowla masowa która wyparła w większości chow tradycyjny, naturalny. Natura nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom „dużo i tanio” dlatego naprzeciw naszym wymaganiom wychodzi przemysł z antybiotykami, hormonami, sterydami, gmo, konserwantami, wzmacniaczami smaku ☹

Jeżeli jesteś w grupie osób, które chcą ograniczyć spożycie mięsa a nie wiesz za bardzo jak się do tego zabrać, zrób to z głową i zastosuj metodę małych kroków.

Ograniczenie mięsa do 0 z dnia na dzień może skutkować wieloma błędami kulinarnymi. Najczęstszym błędem jest całkowite wyrzucenie mięsa bez zastosowania żadnego zamiennika (wyrzucasz z tradycyjnego obiadu schabowego, i zjadasz tylko ziemniaki i surówkę, albo zajadasz się tylko pierogami ruskimi/kluskami). Taki posiłek będzie źle skomponowany, pozbawiony białka, przez co będzie gorzej sycić. Długoterminowo może prowadzić to do niedoborów, nadwagi.

Jeżeli jesteś mięsożercą, kotlety z komosy i buraka raczej Cię nie usatysfakcjonują smakowo (przynajmniej na razie). Lepszym rozwiązaniem może okazać się „poprawienie” tradycyjnych mielonych (mniejszą ilość mięsa uzupełnij warzywami), Zastosuj zasadę „połowicznego wegetarianizmu” – ogranicz spożycie mięsa do jednego lub kilku dni w tygodniu i stopniowo wyłączaj je z diety na rzecz innych produktów/ zwiększaj częstotliwość posiłków/ dni wege. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz się do nowego jadłospisu

Ok, więc czym zastąpić mięso, aby białko się zgadzało?

Na szczęście nie ma żadnego problemu, dieta roślinna ma do zaoferowania mnóstwo produktów obfitujących w białko

Pełnowartościowe białko (oprócz mięsa) znajdziemy w rybach, jajach, mleku i produktach mlecznych. Oprócz tego w sporych ilościach białko występuje w strączkach (soczewica, ciecierzyca, fasola), soi (tofu, tempeh), w zbożach, pseudozbożach, orzechach, pestkach i nasionach.

Poniżej: zestawienie roślinnych źródeł białka z niektórymi gatunkami mięsa

Od Największej ilości białka do najmniejszej
Produkt Kcal Białko Tłuszcze Węglowodany
Soczewica 323 25,4 3 48,7
Fasola 345 23 1 61
Ciecierzyca 276 20 0 49
Tempeh 192 20,3 10,8 7,6
Tofu 144 17,3 8,7 2,8
Pestki dyni 415 18,1 33,9 9,5
Nasiona chia 486 16,5 30,7 7,7
Orzechy włoskie 666 16 60,3 11,5
Komosa 350 14 5,5 57,8
Kasza gryczana 344 12,6 3,1 63,4
*Spirulina 290 57,5 7,7 20,3
Dla Porównania tabela z mięsem
Wołowina rostbef 152 21,5 7,3 0
Kurczak, filet 98 21,5 1,3 0
Wieprzowina, schab 129 22,9 4,2 0

*Spirulina mimo dużej ilości białka zestawiona jest na ostatnim miejscu z racji ograniczeń jej przyjmowania. Ilość spiruliny (ze względu na jej specyficzny smak) jaką można dodać jednorazowo jest minimalna, ok 0,5-1 łyżeczki, w takiej ilości białka jest niewiele.

Białka pochodzenia roślinnego są białkami niepełnowartościowymi (niekompletnymi) ale to nie znaczy że są bezwartościowe. Rośliny pozbawione są tłuszczy nasyconych, cholesterolu (mięso) za to bogate są w witaminy, minerały, antyoksydanty i błonnik, co przekłada się na uczucie sytości a tym samym na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby uzyskać pełnowartościowe białko roślinne należy łączyć w jednym posiłku nasiona roślin strączkowych ze zbożami, kaszami, orzechami i pestkami. Pamiętać należy, że zasada komplementarności zachodzi nie tylko w skali jednego posiłku, ale nawet całego dnia. Mimo wszystko (zwłaszcza u osób aktywnych) dobrze jest pamiętać o komplementarności w każdym posiłku, jeżeli mamy taką możliwość.

Szukając zamiennika dla mięsa zwróć zawsze uwagę na to które są do niego podobne nie tylko pod względem smaku, wyglądu i tekstury, ale przede wszystkim wartości odżywczych (białko, tłuszcze, żelazo, cynk, selen). Wówczas dieta bezmięsna będzie odżywcza, sycąca i pełnowartościowa.

 

 

Co zyskasz ograniczając spożycie mięsa?

Nowe smaki, lepsze umiejętności kulinarne. Ograniczenie mięsa przekłada się na szukanie nowych pomysłów a tym samym wprowadzanie nowych produktów do diety. Dotychczasowe tradycyjne menu staje się bardziej urozmaicone, odżywcze, kolorowe, aromatyczne.

*Większą ilość błonnika – ograniczając ilości zjadanego mięsa na rzecz strączków i warzyw zwiększasz ilość błonnika oraz porcje posiłku (lepsza sytość)

*Oszczędność – strączki, kasze są zdecydowanie tańsze niż mięso

*Lepszy los zwierząt – mniejszy popyt na produkty odzwierzęce to mniejsza potrzeba hodowli zwierząt

Podsumowując, mitem jest, że trzeba jeść mięso, aby pokryć zapotrzebowanie na białko. Mięso nie jest jedynym źródłem białka, dlatego możesz ograniczyć jego spożycie, co przy okazji korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie, portfel, los zwierząt i środowiska. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety większej ilości ryb, jaj, ale i roślinnych źródeł białka.

Pamiętaj, że zrównoważone odżywianie, które nie wyklucza żadnej grupy produktów i bazuje na różnorodności, to gwarancja zbilansowanej diety


Psychodietetyk
Katarzyna Papoń

Ruszyły zapisy na darmowy webinar!
Już 26 kwietnia w poniedziałek o godzinie 19:00
Zapisz się tutaj! https://jakschudnaczglowa.gr8.


Zapisz się na webinar i dowiedz się jak to zrobić!
https://jakschudnaczglowa.gr8.com

  #1:CHCESZ SCHUDNĄĆ Z GŁOWĄ?
#2: CHCESZ ZAKOŃCZYĆ BŁĘDNE KOŁO ODCHUDZANIA ?
#3: CHCESZ PRZESTAĆ SABOTAŻOWĆ SWOJE REZULTATY ?
#4: CHCESZ W KOŃCU ZADBAĆ O SIEBIE ORAZ SWOICH BLISKICH ?

KROK PO KROKU PRZEPROWADZIMY CIĘ PRZEZ CAŁY PROCES I ETAPY ODCHUDZANIA!
Zapisz się na webinar i dowiedz się jak to zrobić! https://jakschudnaczglowa.gr8.com

Wstydzisz się swojego ciała, masz mało energii i słabą kondycję?

Przestań tracić czas na „cudowne” metody na odchudzanie, które nie działają. Dopasujemy strukturę żywieniową oraz treningi do Ciebie i Twoich oczekiwań. Nie musisz nawet chodzić na siłownię czy odmawiać sobie ulubionych potraw.

Poznaj program

Nie jesteś zadowolony z tego, jak wygląda Twoja sylwetka?

Chcesz zrzucić nadmiarowe kilogramy? A może nabrać masy i wyrzeźbić ciało? Nauczymy Cię, jak prawidłowo trenować oraz co jeść, żeby zbudować formę życia i utrzymać ją na lata. A to wszystko prawie bez większych wyrzeczeń.

Poznaj program