Czyli Jak radzić sobie w sytuacja awaryjnych
Każdemu z nas w życiu codziennym, pełnym obowiązków i nieprzewidzianych zdarzeń, przytrafiają się się sytuacje, kiedy pozornie nie mamy możliwości trzymać się zasad naszej diety.
Zaspaliśmy do pracy, wypadła nam niespodziewana podróż służbowa, dziecko wylądowało w szpitalu. Jak sobie radzić w takich chwilach? Co zrobić by być przygotowanym na sytuacje awaryjne?
Zamrażalnik to Twój sojusznik
Warto wyposażyć swoją zamrażalkę w zapasy mrożonek. Mrożone warzywa i owoce, mix mrożonych warzyw/dań na patelnię. To produkty, które się po pierwsze nie zepsują, po drugie pozwolą Ci na przygotowania posiłku awaryjnego w kilka minut.
Mrozić warto również pieczywo. Nie zawsze mamy czas i możliwość kupienia dobrej jakości pieczywa. Mrożenie jest świetnym rozwiązaniem. Polecam mrozić chleb w porcjach po kilka kromek.
Pieczywo można przechowywać w ten sposób około 2-3 miesiące.
Domowa spiżarnia
Dobre zaopatrzenie lodówki i domowej spiżarni to połowa sukcesu. Świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w produkty suche i konserwowe z dłuższą datą.
Przydatne na awaryjne sytuacje mogą okazać się konserwowe warzywa strączkowe takie jak fasola czy ciecierzyca. Są one źródłem zarówno białka jaki węglowodanów. Dostarczają sporo błonnika, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom sytości.
W domu zawsze powinna znajdować się również dobra oliwa z oliwek, paczka ryżu, kaszy i orzechów.
Z produktów, które mogą spokojnie dłużej poleżeć sprawdzi się również tuńczyk w puszcze, pełnoziarnisty makaron oraz suszone pomidory.
Stałe wyposażenie torebki
Noś w torebce małą paczkę orzechów włoskich, migdałów lub pistacji. Gdy dopadnie cię głód na przedłużającym się spotkaniu, w trakcie zakupów, czy w podróży, możesz je zjeść jako przekąskę, która zaspokoi głód, doda energii i nie wpłynie znacząco na wyrzut insuliny ani wzrost glikemii.
W torebce warto również mieć zawsze małą łyżeczkę. Nie zajmie ona dużo miejsca, a zdecydowanie ułatwi konsumpcję kupionego w sklepie serka wiejskiego czy jogurtu.
Dobry plan to podstawa
Żeby trzymać się planu, trzeba ten plan mieć, a żeby go mieć, trzeba usiąść i wszystko zaplanować. Zorganizuj się, spisz pomysły na posiłki na dany tydzień, określ orientacyjnie czas potrzebny na ich przygotowanie oraz niezbędne do ich przygotowania składniki.
Planuj proste, szybkie dania i przekąski. Świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach dania jednogarnkowe lub zapiekanki, które praktycznie same się gotują.
Gotuj na kilka dni
Obiady i kolacja z powodzeniem możesz przygotowywać na 2-3 dni. W ten sposób wystarczy poświęcić w tygodniu dwa popołudnia na gotowanie. Posiłki przechowane w lodówce nie stracą ani na smaku, ani na wartości. Na świeżo warto dorzucić jedynie surowe warzywa oraz oleje tłoczone na zimno, by straciły jak najmniej witamin w trakcie przechowywania.
Większe zakupy 1-2 razy w tygodniu
Zgodnie z przygotowaną listą potrzebnych produktów udaj się na większe zakupy, by nie tracić niepotrzebne czasu w ciągu tygodnia.
Co kupić, gdy potrzebujesz posiłku na szybko?
Jesteś na mieście lub w trasie i nagle dopada Cię głód. Nie masz ze sobą posiłku. Masz do dyspozycji jedynie sklep spożywczy. Co robisz?
Podpowiadam, co warto wybrać ze sklepowej półki i co z czym najlepiej połączyć.
Nabiał
Wszelkiego rodzaju jogurty, skyry, serki wiejskie, kefiry i twarożki to Twoi sprzymierzeńcy. Najlepiej wybieraj opcje naturalne bez dodatku cukru.
Orzechy
Orzechy, pestki i nasiona są świetnym źródłem tłuszczu minerałów i witamin. Dodane do posiłku obniżą jego indeks glikemiczny i zapewnią sytość na dłużej.
Owoce
Wybieraj taki, które bez problemu zjesz poza domem. Jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, nektarynki, śliwki, mandarynki.
Parówki, kabanosy
Najlepiej takie z krótkim składem, wysoką zawartością mięsa oraz bez dodatku cukru. Świetnie sprawdzą się chudsze wersje parówek z piersi indyka, kurczaka lub szynki.
Warzywa
W wielu sklepach dostępna jest umyta i obrana marchewka, doskonale sprawdzi się też seler naciowy, pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, paczkowane mixy sałat oraz ogórki i papryka.
Sięgając po coś na szybko pamiętajmy o tym, że sam owoc czy warzywo nie nasyci nas na długo.
Nabiał warto połączyć z orzechami i owocem lub warzywami. Warzywa możemy połączyć z hummusem lub warzywami strączkowymi (ciecierzyca), kabanosy, parówki i szynki warto połączyć z warzywami.
Poniżej kilka pomysłów na szybkie posiłki ze sklepu
Serek wiejski, pomidorki koktajlowe, nasiona słonecznika
Kefir, jabłko, orzechy włoskie
Parówki z piersi indyka, papryka czerwona
Mini marchewki, hummus
Pudding proteinowy, śliwki
Pamiętaj, że zawsze znajdzie się rozwiązanie. Wystarczy go dobrze poszukać.
Opracowała Kinga Żuralska