Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I choć jest to oczywiste, to niestety większość osób nie wykonuje regularnie badań, nie korzysta z programów profilaktycznych i nie odwiedza lekarzy, gdy pojawiają się pierwsze symptomy choroby. Dzisiaj przedstawię, dlaczego warto się badać i na jakie badania się decydować oraz jak regularnie je wykonywać.
Dlaczego warto się badać?
Wiele chorób w początkowych stadiach rozwoju nie daje żadnych objawów. Cukrzyca czy nadciśnienie nie bolą, ale od początku uszkadzają naczynia i są przyczyną rozwoju kolejnych dolegliwości. Oczywiście w miarę rozwoju schorzenia, zaczyna powodować one mniej lub bardziej bolesne dolegliwości, ale jest to najczęściej czas, kiedy należy już wdrożyć leki. W przypadku oby wymienionych chorób, w ich pierwszym stadium zmiana stylu życia (np. zastosowanie odpowiedniej diety, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała) mogłyby skutecznie je spowolnić a nawet cofnąć.
Wiele osób podejmuje też działania na podstawie samych objawów bez badania faktycznego stanu rzeczy. Mam tu na myśli przykładowo stosowanie suplementacji biotyną w celu wyeliminowania problemu wypadających włosów. A może warto poznać wpierw przyczynę tego problemu? Może suplement nie jest odpowiednim rozwiązaniem, skoro w organizmie rozwija się niedoczynność tarczycy lub brakuje innego składnika żywieniowego, np. żelaza? Powinniśmy przede wszystkim kłaść nacisk na diagnostykę problemu, a nie leczenie w ciemno, bez konkretnych wskazań.
Podstawowe badania kwi, które warto wykonywać
Do podstawowych badań krwi, które warto wykonywać należy:
Oczywiście nie są to jedyne dostępne badania. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości warto skonsultować tę kwestię z lekarzem, który pokieruje dalszą diagnostyką. Nigdy nie powinniśmy interpretować samodzielnie wyników badań i stawiać diagnozy w oparciu o powszechnie dostępne źródła informacji.
Ciśnienie tętnicze
Czasem rzeczy najprostsze są najtrudniejsze do wykonania… Gdybym zapytała Was, jak często mierzycie sobie ciśnienie krwi, pewnie większość z Was odpowiedziałaby, że raz na rok lub nawet rzadziej. Niestety, doświadczenie zdobyte w gabinecie pokazuje, że niewiele osób bada regularnie ciśnienie, zatem często pacjenci nie wiedzą, iż rozwija się u nich nadciśnienie. A przecież ciśnieniomierze są powszechnie dostępne (np. w większości aptek), a samo badanie ciśnienia tętniczego jest bezbolesne i krótkie. Po raz kolejny warto zaznaczyć – „nadciśnienie nie boli”! Początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów, ale już zaczyna siać spustoszenie w organizmie. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do upośledzenia funkcji nerek, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, a nawet do udaru mózgu. Pamiętajmy o regularnych pomiarach i bądźmy czujni, jeśli wyniki przekraczają prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, które wynoszą odpowiednio do 140mm Hg oraz 90mm Hg.
Wskaźnik masy ciała i obwody
Kolejną kwestią jest regularnie badanie swojej masy ciała i obwodów. W ramach współpracy z nami jest to oczywiste, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ocenić efekty naszej pracy. Wiele osób nie zna jednak swojej masy ciała, nie kontroluje jej i nie wie, czy jest ona prawidłowa czy nie. Jednym ze sposób sprawdzenia, czy posiadamy właściwą masę ciała jest wyliczenie wskaźnika BMI (inaczej indeks masy ciała). Wystarczy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wysokości ciała podanej w metrach. Prawidłowe wartości wynoszą od 18,5 do 24,9 – powyżej 25 określamy nadwagę, zaś przekroczenie 30 oznacza otyłość. Oczywiście nie jest to parametr idealny i nie można opierać się tylko na nim. Masa ciała człowieka jest zależna od wielu czynników, m.in. od zawartości wody lub ilości tkanki mięśniowej w organizmie, zatem osoby z obrzękami lub bardzo umięśnione mogą osiągać BMI powyżej normy bez istniejącej nadwagi czy otyłości.
Inną metodą śledzenia rozwoju nadwagi i otyłości jest dokonywanie regularnych pomiarów antropometrycznych, czyli mierzenie obwodów np. pasa, bioder, ud lub piersi. Rosnący obwód w okolicach korpusu może świadczyć o rozwijającej się otyłości brzusznej (inaczej otyłości centralnej), a ta jest silnie skorelowana z zespołem metabolicznym.
Badania ginekologiczne
Według zaleceń specjalistów kobiety powinny wykonywać regularnie badania ginekologiczne, tj.
Wiele kobiet zaniedbuje te badania z różnych powodów. Niemniej jednak są one niezmiernie ważne i mogą ocalić życie niejednej z nas. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian w obrębie narządów rodnych czy piersi może przyczynić się do mniej inwazyjnego leczenia i przy okazji zwiększyć szansę na powrót do całkowitego zdrowia. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy nowotwór w ciągu kilku miesięcy potrafi przybrać niebezpieczną, rozległą postać ale w większości udaje się je wykryć w pierwszych, mniej niebezpiecznych stadiach, co znacznie lepiej rokuje dla pacjentki.
Regularne wykonywanie badań, choć wymaga poświęcenia odrobiny czasu i wysiłku, nie musi być kosztowne i bolesne. Korzyści wynikające z cyklicznej oceny stanu zdrowia są ogromne, a jedną z nich jest zmniejszenie ryzyka wykrycia niekorzystnych zmian w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium. Warto zatem poddawać się regularnie testom – zarówno korzystając z programów profilaktycznych, jak i samodzielnie wykonując podstawowe badania.
Agnieszka Wianecka – dietetyk kliniczny i sportowy