Stres jest naturalną reakcją organizmu. Wyzwala ją zazwyczaj wydarzenie, które ma negatywny charakter. Sam stres nie jest jednak jednoznacznie negatywny – może mieć działanie pozytywne i motywujące do działania. Jednak nawet dobry stres może przemienić się w coś, co działa destrukcyjnie na organizm, jeśli będzie odczuwany zbyt często, zbyt długo lub zbyt intensywnie. Stres może też paraliżować i sprawiać, że człowiek boi się podjąć jakiegokolwiek zadania. Pod wpływem stresu narażone jest zdrowie fizyczne i psychiczne. Objawy długotrwałego stresu prędzej czy później odbiją się na zdrowiu każdego człowieka – jest to tylko kwestia czasu.
Idąc za tą tezą stres towarzyszy nam niemal codziennie, nazwałbym stres „chorobą czasów współczesnych” wraz z rozwojem technologii i cywilizacji ludzie mają dużo więcej bodźców stresujących niż w latach 80 XX wieku. Wiele z bodźców stresujących, narzucamy sobie sami – sami wpędzamy się do „mentalnego więzienia” we własnej głowie. Mam na myśli nastawienie, sposób myślenia, oraz podejście do sytuacji, które stają na naszej drodze życiowej.
7.Śpij! Brzmi dziwnie, ale jednak działa. Sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w naszym życiu i nie możemy tego zaniedbywać! Potrzebujesz około 7-8 godzin snu. Warto kłaść się spać i wstawać o tej samej godzinie. Dzięki temu, nauczysz swój organizm pewnego nawyku. Pamiętaj o higienie snu- wywietrz pokój, odłóż telefon pół godziny przed snem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zasypiać, a spanie 7-8 godzin pomoże Ci w regeneracji i walce ze stresem.
!!!!!!!!!!!!!!!! „Siła nastawienia”. Jest to najtrudniejsza metoda z wymienionych powyżej lecz najbardziej skuteczna. Ta metoda wymaga od nas dużego zaangażowania jak i treningu. Strategia opiera się na obserwowaniu własnych emocji i nadawaniu im odpowiedniej wartości. Na podłożu neuronalnym wygląda to tak, że nasze stare nawyki, przeszłe doświadczenia tworzą połączenia neuronowe, które zastają zapisane na stałe, można powiedzieć, że są uśpione i tylko czekają na bodziec do uruchomienia, użyję frazy do zobrazowania „nie oczekuj innych rezultatów robiąc wciąż to samo”. Z tego faktu musimy wytworzyć nowe interpretacje świata – zmienić podejście do starych nawyków przez co wytworzy się nową sieć neuronową – Powielając nowe, inne zachowania nauczymy się nowych nawyków. Innymi słowy musisz zmienić nastawienie do starych nawyków oraz podejście do poznanych sytuacji, które wywołują negatywne emocje, nastawienie związane ze stresem. Musisz nauczyć się obserwować swoje emocje i skupić uwagę się na momencie powstawania negatywnego odczucia. To na czym skupiamy uwagę rośnie, czyli jeżeli będziesz skupiał uwagę na negatywne nastawienie będzie ono Ciebie pochłaniać. Wszystkie czynności jakie będziesz wykonywał będą wiązać się z energią, którą właśnie odczuwasz. Kiedy nauczysz się kontrolować negatywne myśli, które wywołują adekwatne emocje będziesz mógł rozpocząć przeciwdziałania żeby negatywna energia nie zapanowała nad Twoim umysłem i ciałem. Takimi przeciwdziałaniami czy kontrą na negatywne emocje są afirmacje i wizualizacje, o których pisałem wyżej w podstawowych strategiach. Musisz sobie uświadomić, że każda sytuacja stresująca bądź bodziec wywołujący reakcje stresową jest wyuczony – ponieważ nikt z taką reakcją na bodziec wywołujący stres się nie urodził, ta reakcja jest nabyta, jest wyuczona przez wcześniejsze doświadczenia. A jeżeli się czegoś nauczyłeś możesz też się tego oduczyć. Musisz wykształcić umiejętność nadawania odpowiedniej wartości emocjom wywołanym przez sytuację stresową a zrozumiesz dlaczego nie warto jest stresować się nadchodzącym stresem a z dobrym nastawieniem sytuacje, które dotychczas były stresujące za pewne będą stresujące nadal lecz dużo lepiej sobie z nimi poradzisz.
Trener Mentalny
Rafał Jaskólski